Architektura 21szego wieku : Jak Santiago Calatrava zacierał granice między architekturą i inżynierią, aby budynki się poruszały

Milwaukee Art Museum Amerykański pisarz Robert Greene podzielił się z nami fragmentem o dziele Santiago Calatrava ze swojej niedawno wydanej książki Mastery.
Żyjemy w świecie smutnej separacji, która zaczęła się pięćset lat temu, kiedy sztuka i nauka się rozpadły.
Naukowcy i technicy żyją w swoim własnym świecie, koncentrując się głównie na.
Jak.
od rzeczy.
Inni żyją w świecie pozorów, posługując się tymi rzeczami, ale nie do końca rozumiejąc, jak funkcjonują.
Tuż przed tym rozłamem ideałem renesansu było połączenie tych dwóch form wiedzy.
Właśnie dlatego dzieło Leonarda da Vinci wciąż fascynuje nas i dlaczego renesans pozostaje ideałem.
Dlaczego więc Santiago Calatrava, obecnie jeden z elitarnych architektów na świecie, zdecydował się powrócić do szkoły w 1975 roku na stopień inżyniera po uznaniu się za obiecującego młodego architekta.
Kontynuuj czytanie całego artykułu.
Puente de la Mujer w Buenos Aires W bardzo wczesnym wieku Santiago Calatrava rozwinęło miłość do rysowania.
Nosił ołówki gdziekolwiek się udał.
Pewien paradoks w rysowaniu zaczął go prześladować.
W Walencji, w Hiszpanii, gdzie dorastał, surowe śródziemnomorskie światło słoneczne z pewnością ulotniłoby rzeczy, które lubił narysować – skały, drzewa, budynki, ludzi.
Ich kontury powoli zmiękną wraz z postępem dnia.
Nic, co rysował, nie było tak naprawdę statyczne; wszystko jest w stanie zmiany i ruchu – to jest esencja życia.
Jak mógł uchwycić ten ruch na papierze, na obrazie, który był całkowicie nieruchomy.
Brał lekcje i uczył się technik tworzenia różnych iluzji czegoś złapanego w momencie ruchu, ale nigdy nie wystarczał.
W ramach tej niemożliwej wyprawy nauczył się aspektów matematycznych, takich jak opisowa geometria, które mogłyby pomóc mu zrozumieć, jak przedstawiać jego obiekty w dwóch wymiarach.
Jego umiejętności uległy poprawie, a zainteresowanie tym tematem pogłębiło się.
Wydawało się, że był przeznaczony na karierę artystyczną, więc w 1969 roku zapisał się do szkoły artystycznej w Walencji.
Kilka miesięcy po studiach miał pozornie niewielkie doświadczenie, które zmieniło jego życie: przeglądanie materiałów eksploatacyjnych w sklep papierniczy, jego oko zostało przyciągnięte do pięknie zaprojektowanej broszury opisującej pracę wielkiego architekta Le Corbusiera.
W jakiś sposób architektowi udało się stworzyć całkowicie wyróżniające się kształty.
Zwrócił nawet coś tak prostego jak schody do dynamicznego rzeźby.
Budynki, które zaprojektował, zdawały się przeciwstawiać się grawitacji, tworząc wrażenie ruchu w ich nieruchomych formach.
Studiując tę broszurę, Calatrava rozwinęła nową obsesję – aby dowiedzieć się, w jaki sposób powstały takie budynki.
Najszybciej jak mógł, przeniósł się do jednej szkoły architektury w Walencji.
Po ukończeniu szkoły w 1973 roku, Calatrava zdobył solidne wykształcenie w tej dziedzinie.
Nauczył się wszystkich najważniejszych zasad i zasad projektowania.
Był zdolny zająć swoje miejsce w jakiejś firmie architektonicznej i podążać w górę.
Czuł jednak, że w jego wiedzy brakuje czegoś elementarnego.
Patrząc na wszystkie wspaniałe dzieła architektury, które najbardziej podziwiał – Panteon w Rzymie, budynki Gaudiego w Barcelonie, mosty zaprojektowane przez Roberta Maillarta w Szwajcarii – nie miał pojęcia o ich prawdziwej konstrukcji.
Wiedział więcej niż wystarczająco o ich formie, estetyce i funkcjonowaniu jako budynkach publicznych, ale nie wiedział nic o tym, jak powstały, o tym, jak pasują do siebie, jak budynki Le Corbusiera potrafiły stworzyć wrażenie ruchu i dynamizm.
To było jak wiedzieć, jak narysować pięknego ptaka, ale nie rozumiejąc, jak może latać.
Podobnie jak w przypadku rysunku, chciał wyjść poza powierzchnię, element projektu i dotknąć rzeczywistości.
Czuł, że świat się zmienia; coś było w powietrzu.
Wraz z postępem technologicznym i nowymi materiałami pojawiły się rewolucyjne możliwości dla nowego rodzaju architektury, ale aby naprawdę wykorzystać, musiał nauczyć się czegoś o inżynierii.
Myśląc w tym kierunku, Calatrava podjął brzemienną decyzję – praktycznie zacznie od początku i zapisze się w Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu w Szwajcarii, aby zdobyć dyplom z inżynierii lądowej.
Byłby to żmudny proces, ale nauczył się myśleć i rysować jak inżynier.
Wiedza o tym, jak zbudowano budynki, uwolniłaby go i dała mu wyobrażenia o tym, jak wolno poszerzać granice tego, co można zrobić.
W ciągu pierwszych kilku lat uzbroił się w rygory inżynierii – wszystkie matematyki i fizyki wymagane w tej dziedzinie.
Ale gdy się rozwijał, odnosił się do tego paradoksu, że miał obsesję na punkcie dzieciństwa – jak wyrazić ruch i zmianę.
W architekturze złotą zasadą było, że budynki muszą być stabilne i stacjonarne.
Calatrava odczuwał pragnienie zerwania tej sztywnej konwencji.
Na rozprawę doktorską postanowił zbadać
[przypisy: garaż blaszany pozwolenie 2015, wymiarowanie schodów, wymiary drzwi wewnętrznych ]

Powiązane tematy z artykułem: garaż blaszany pozwolenie 2015 wymiarowanie schodów wymiary drzwi wewnętrznych